Skip to content

100 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 12, 1996

Property Information

Block142.01
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,240
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
39%
Improvement Value:$237,800
61%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,958+1.9%
2024$9,775+5.6%
2023$9,257+1.6%
2022$9,108+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 5454, Page 406

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5003, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1920