Skip to content

102 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block142.01
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$250,200
58%
Total Assessment$430,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,007+1.9%
2024$10,805+5.6%
2023$10,232+1.6%
2022$10,067+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 20211, Page 36794

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12084, Page 2709

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5445, Page 62

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4890, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1920