Skip to content

115 Elm StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block142.01
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
39%
Improvement Value:$234,700
61%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+1.9%
2024$9,306+5.6%
2023$8,813+1.6%
2022$8,671+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6208, Page 118

Property Sale

Sale
$108,150
DeedBook 5422, Page 892

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5011, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1926