Skip to content

113 Elm StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block142.01
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,484
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
36%
Improvement Value:$275,900
64%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,539+1.9%
2024$10,346+5.6%
2023$9,797+1.6%
2022$9,639+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook 20210, Page 84212

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 20160, Page 83305Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12140, Page 2325

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6094, Page 881

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5459, Page 420

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4911, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1926