Skip to content

51 Harrison AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block142.01
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class45
Description2SS2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,842
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,900
30%
Improvement Value:$433,800
70%
Total Assessment$616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,729+1.9%
2024$15,440+5.6%
2023$14,621+1.6%
2022$14,386+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,842DeedBook 20210, Page 32459

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6287, Page 190

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5111, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1950