Skip to content

95-97 Harrison AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block142
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings3
ZoningB-1
Sq Footage5,466
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
27%
Improvement Value:$714,000
73%
Total Assessment$979,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,567+1.8%
2024$23,141+5.5%
2023$21,933+1.6%
2022$21,587+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft5,466DeedBook 20180, Page 48620

Property Built

Built

Year Built: 1945