Skip to content

60 Mississippi AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Jul 21, 1999

Property Information

Block146
Lot29.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,538
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,500
39%
Improvement Value:$288,400
61%
Total Assessment$472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+1.9%
2024$11,725+5.6%
2023$11,103+1.6%
2022$10,924+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500

To:

Sq Ft1,538DeedBook 5636, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1930