Skip to content

78 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1922

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 7, 2020

Property Information

Block146
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,700
40%
Improvement Value:$221,500
60%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,377+1.9%
2024$9,205+5.6%
2023$8,717+1.6%
2022$8,577+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 20200, Page 39914

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 6119, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1922