Skip to content

10 Amos StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block148.01
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,800
45%
Improvement Value:$338,400
55%
Total Assessment$617,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,045+1.9%
2024$12,805+5.6%
2023$12,126+1.6%
2022$11,931+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,746DeedBook 12152, Page 2345

Property Built

Built

Year Built: 1915