Skip to content

29 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$477,800
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block148.01
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,406
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,800
42%
Improvement Value:$272,200
58%
Total Assessment$472,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,635+1.9%
2024$11,421+5.6%
2023$10,815+1.6%
2022$10,641+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$477,800

To:

Sq Ft1,406DeedBook 20240, Page 9400

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 20160, Page 70435Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$9,299
DeedBook 6338, Page 934

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5425, Page 98

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5031, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1920