Skip to content

15 Moore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1938

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 18, 2007

Property Information

Block148.01
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,800
50%
Improvement Value:$278,600
50%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,443+1.9%
2024$11,233+5.6%
2023$10,637+1.6%
2022$10,466+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 12090, Page 5910

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5620, Page 335

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 4916, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1938