Skip to content

5 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block148.02
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage2,164
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
55%
Improvement Value:$285,600
45%
Total Assessment$629,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,607+1.9%
2024$17,284+5.6%
2023$16,367+1.6%
2022$16,104+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930