Skip to content

37 Woodside TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 18, 1987

Property Information

Block148.03
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,388
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,000
50%
Improvement Value:$258,200
50%
Total Assessment$514,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+1.9%
2024$11,490+5.6%
2023$10,881+1.6%
2022$10,706+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 5009, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1930