Skip to content

43 Woodside TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$583,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block148.03
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,763
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,000
44%
Improvement Value:$325,700
56%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,694+1.9%
2024$12,461+5.6%
2023$11,799+1.6%
2022$11,610+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$583,000

To:

Sq Ft1,763DeedBook 20240, Page 70561

Property Sale

Sale
$429,000
Sq Ft1,828DeedBook 20211, Page 26172Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5696, Page 403

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5096, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1930