Skip to content

12 Nutwold AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block148.03
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
45%
Improvement Value:$331,400
55%
Total Assessment$601,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+1.9%
2024$10,851+5.6%
2023$10,275+1.6%
2022$10,110+13.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6364, Page 827

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5979, Page 194

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5129, Page 943

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4800, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1950