Skip to content

17 Woodside TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Apr 26, 2004

Property Information

Block148.03
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,564
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,000
46%
Improvement Value:$305,100
54%
Total Assessment$561,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,822+1.9%
2024$11,605+5.6%
2023$10,990+1.6%
2022$10,813+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

To:

Sq Ft1,564DeedBook 6064, Page 248

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5641, Page 253

Property Sale

Sale
$175,200
DeedBook 5016, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1928