Skip to content

25 Woodside TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 24, 2004

Property Information

Block148.03
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage908
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,000
56%
Improvement Value:$221,300
44%
Total Assessment$498,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+1.9%
2024$10,465+5.6%
2023$9,910+1.6%
2022$9,750+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft908DeedBook 6048, Page 892

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5577, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1924