Skip to content

62 Mountain AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block148.04
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,759
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,900
42%
Improvement Value:$363,000
58%
Total Assessment$623,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,546+1.9%
2024$13,297+5.6%
2023$12,592+1.6%
2022$12,389+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,759DeedBook 6056, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1920