Skip to content

42 Woodside TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$115,200
Last Sale Date
Jun 25, 1992

Property Information

Block148.04
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,300
57%
Improvement Value:$206,100
43%
Total Assessment$474,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,977+1.9%
2024$9,794+5.6%
2023$9,274+1.6%
2022$9,125+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,200

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5216, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1951