Skip to content

29 Moore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block148.04
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,300
43%
Improvement Value:$400,700
57%
Total Assessment$704,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,164+1.9%
2024$13,904+5.6%
2023$13,167+1.6%
2022$12,955+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 20170, Page 74246

Property Built

Built

Year Built: 1950