Skip to content

37 Moore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block148.04
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,485
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,300
44%
Improvement Value:$344,000
56%
Total Assessment$612,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,354+1.9%
2024$13,109+5.6%
2023$12,413+1.6%
2022$12,214+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 20190, Page 12842

Property Built

Built

Year Built: 1925