Skip to content

39 Moore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block148.04
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,300
46%
Improvement Value:$310,300
54%
Total Assessment$578,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,054+1.9%
2024$12,815+5.6%
2023$12,135+1.6%
2022$11,940+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 20160, Page 80420

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6387, Page 305

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5589, Page 102

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5031, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1935