Skip to content

34 Moore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block148.05
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/7/1343/AT
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,388
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,100
44%
Improvement Value:$311,600
56%
Total Assessment$560,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,216+1.9%
2024$11,992+5.6%
2023$11,355+1.6%
2022$11,173+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 5634, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1928