Skip to content

41 Fairmount TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block148.05
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,762
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,600
45%
Improvement Value:$344,900
55%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,764+1.9%
2024$14,493+5.6%
2023$13,724+1.6%
2022$13,503+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5442, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1930