Skip to content

36 Moore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block148.05
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,372
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,800
47%
Improvement Value:$278,500
53%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,066+1.9%
2024$9,881+5.6%
2023$9,357+1.6%
2022$9,206+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 20220, Page 21124

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 5739, Page 355

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5251, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1925