Skip to content

21 Fairmount TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block148.05
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,704
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,500
44%
Improvement Value:$340,900
56%
Total Assessment$607,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+1.9%
2024$13,072+5.6%
2023$12,378+1.6%
2022$12,179+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,704DeedBook 6360, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1926