Skip to content

9 Fairmount TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block148.05
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,263
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,300
51%
Improvement Value:$260,000
49%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918+1.9%
2024$12,681+5.6%
2023$12,008+1.6%
2022$11,815+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5707, Page 113

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 5272, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1926