Skip to content

7 Fairmount TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$331,300
Last Sale Date
Jul 16, 2004

Property Information

Block148.05
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,558
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,300
51%
Improvement Value:$259,400
49%
Total Assessment$529,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,328+1.9%
2024$12,102+5.6%
2023$11,460+1.6%
2022$11,275+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$331,300

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6088, Page 130

Property Sale

Sale
$219,700
DeedBook 5875, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1926