Skip to content

41 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1890

Last Sale Price
$548,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block148.05
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,635
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,300
42%
Improvement Value:$257,800
58%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,106+1.9%
2024$10,902+5.6%
2023$10,323+1.6%
2022$10,157+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$548,000

To:

Sq Ft1,635DeedBook 20240, Page 43762

Property Sale

Sale
$430,750

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 20200, Page 94501Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,378DeedBook 20200, Page 46038Recorded5/11/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 12567, Page 7979Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4808, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1890