Skip to content

32 Moore TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block148.05
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0070

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,272
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,500
48%
Improvement Value:$276,800
52%
Total Assessment$532,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,293+1.9%
2024$11,086+5.6%
2023$10,497+1.6%
2022$10,329+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 20200, Page 57489

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12323, Page 3579

Property Built

Built

Year Built: 1926