Skip to content

277 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2004

Property Information

Block148.07
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,184
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,300
39%
Improvement Value:$404,300
61%
Total Assessment$662,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,378+1.9%
2024$13,132+5.6%
2023$12,435+1.6%
2022$12,235+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930