Skip to content

273 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block148.07
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,301
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,800
39%
Improvement Value:$390,900
61%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,502+1.9%
2024$12,272+5.6%
2023$11,621+1.6%
2022$11,434+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5587, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1936