Skip to content

12 Pen Bryn RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 1, 1995

Property Information

Block148.08
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,408
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,500
48%
Improvement Value:$307,700
52%
Total Assessment$589,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,410+1.9%
2024$13,164+5.6%
2023$12,466+1.6%
2022$12,265+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5378, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1950