Skip to content

8 Pen Bryn RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Nov 8, 2007

Property Information

Block148.08
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,597
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,900
45%
Improvement Value:$332,000
55%
Total Assessment$606,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,961+1.9%
2024$12,723+5.6%
2023$12,048+1.6%
2022$11,854+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft1,597DeedBook 12105, Page 6158

Property Sale

Sale
$399,700
DeedBook 6074, Page 364

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5261, Page 599

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5136, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1930