Skip to content

38 Mountain AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 3, 2023

Property Information

Block148.09
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,360
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,100
59%
Improvement Value:$190,400
41%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,431+1.9%
2024$12,203+5.6%
2023$11,556+1.6%
2022$11,370+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20230, Page 44766

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5627, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1954