Skip to content

43 Harriet StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block148.10
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,137
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,800
61%
Improvement Value:$176,200
39%
Total Assessment$448,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+1.9%
2024$9,656+5.6%
2023$9,143+1.6%
2022$8,996+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956