Skip to content

2 Belleview TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block148.10
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,644
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,200
45%
Improvement Value:$342,600
55%
Total Assessment$625,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,019+1.9%
2024$13,762+5.6%
2023$13,032+1.6%
2022$12,822+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$354,250

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 20160, Page 62793Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 6014, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1950