Skip to content

33 Harriet StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block148.10
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,000
44%
Improvement Value:$351,700
56%
Total Assessment$628,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,682+1.9%
2024$13,431+5.6%
2023$12,718+1.6%
2022$12,514+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 12024, Page 9727

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 5639, Page 606

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5360, Page 808

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5251, Page 436

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5222, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1948