Skip to content

15 Nutwold AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block148.10
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,856
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,800
42%
Improvement Value:$381,000
58%
Total Assessment$652,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,623+1.9%
2024$14,355+5.6%
2023$13,593+1.6%
2022$13,375+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$342,500

To:

Sq Ft1,856DeedBook 6011, Page 549

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 5700, Page 254

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4970, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1950