Skip to content

12 Belleview TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block148.10
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
52%
Improvement Value:$253,000
48%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+1.9%
2024$10,879+5.6%
2023$10,302+1.6%
2022$10,136+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 12511, Page 6634

Property Built

Built

Year Built: 1954