Skip to content

7 Amos StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1912

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block148.11
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,212
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,800
52%
Improvement Value:$223,800
48%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,949+1.9%
2024$8,780+5.8%
2023$8,301+1.7%
2022$8,164+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912