Skip to content

8 Rainbow TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block148
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,086
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,800
39%
Improvement Value:$445,800
61%
Total Assessment$731,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,691+1.9%
2024$15,403+5.6%
2023$14,586+1.6%
2022$14,351+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000

To:

Sq Ft2,365DeedBook 20150, Page 81668

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12403, Page 6086

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 5714, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1925