Skip to content

10 Rainbow TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 20, 1991

Property Information

Block148
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,065
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,400
42%
Improvement Value:$403,000
58%
Total Assessment$695,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,031+1.9%
2024$14,755+5.6%
2023$13,972+1.6%
2022$13,747+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,065DeedBook 5162, Page 479

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 4806, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1936