Skip to content

463-465 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 1, 1999

Property Information

Block15.01
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0024

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings7
ZoningB-1
Sq Footage7,145
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,200
26%
Improvement Value:$609,800
74%
Total Assessment$828,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,044+1.8%
2024$18,700+5.5%
2023$17,724+1.6%
2022$17,444+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft7,145DeedBook 5669, Page 579

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5584, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1921