Skip to content

14 Rose TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block15.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0024

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,168
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,100
38%
Improvement Value:$317,400
62%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+1.9%
2024$11,835+5.6%
2023$11,207+1.6%
2022$11,027+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5722, Page 146

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5208, Page 335

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4930, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1921