Skip to content

59 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block151.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,162
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,200
42%
Improvement Value:$285,800
58%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,122+1.9%
2024$11,900+5.6%
2023$11,268+1.6%
2022$11,087+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949