Skip to content

63 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block151.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,209
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,200
40%
Improvement Value:$299,800
60%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,427+1.9%
2024$12,198+5.6%
2023$11,551+1.6%
2022$11,365+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,255DeedBook 20160, Page 72983

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5583, Page 168

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5183, Page 79

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4948, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1949