Skip to content

77 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
May 10, 2001

Property Information

Block151.01
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,477
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,800
42%
Improvement Value:$296,400
58%
Total Assessment$512,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,345+1.9%
2024$13,100+5.6%
2023$12,405+1.6%
2022$12,205+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,500

To:

Sq Ft1,477DeedBook 5801, Page 667

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5060, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1949