Skip to content

39 Woodland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block151.01
Lot245
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,432
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,100
44%
Improvement Value:$287,600
56%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,923+1.9%
2024$12,686+5.6%
2023$12,013+1.6%
2022$11,820+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 5547, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1959