Skip to content

47 Seaman RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block151.01
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0077

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage3,042
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,000
26%
Improvement Value:$565,000
74%
Total Assessment$762,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,322+1.9%
2024$28,783+334.9%
2023$6,618+1.6%
2022$6,512-44.1%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

To:

Sq Ft3,042DeedBook 20230, Page 31675

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,494DeedBook 20220, Page 16153Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5508, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1942